close
تبلیغات در اینترنت
سایت بزرگ پارس سینگرز

سایت بزرگ پارس سینگرز

مهدی خان محمدی: پیش از این رسم نبود تا از کسی که نمی شناسیم و خاطره ای از وی نداریم بنویسیم. اما حال تصمیم گرفتیم برای نوازنده ای سیاه سوخته با چهره ای درهم که همیشه با گیتار الکتریکش در عکس ها دیده شده بنویسیم و در پاسداشت تلاش های موسیقایی اش به احترام روی پاهای خود بایستیم.   مسلما در ایران زمین کمتر کسی پیدا می شود که به سبک بلوز علاقه مند باشد، و البته که در کنار پاپیولار بودن موسیقی ایران این روزها کمی موسیقی راک مد شده و جوان های سرزمین من بیشتر از پیش راک باز شده اند.   به همین…

تبلیغات

ایکس دیزاین
bb-king-4f29a91bbfa60

مهدی خان محمدی: پیش از این رسم نبود تا از کسی که نمی شناسیم و خاطره ای از وی نداریم بنویسیم. اما حال تصمیم گرفتیم برای نوازنده ای سیاه سوخته با چهره ای درهم که همیشه با گیتار الکتریکش در عکس ها دیده شده بنویسیم و در پاسداشت تلاش های موسیقایی اش به احترام روی پاهای خود بایستیم.

 

مسلما در ایران زمین کمتر کسی پیدا می شود که به سبک بلوز علاقه مند باشد، و البته که در کنار پاپیولار بودن موسیقی ایران این روزها کمی موسیقی راک مد شده و جوان های سرزمین من بیشتر از پیش راک باز شده اند.

 

به همین خاطر بنده نیز که به طبع یکی از این جوان ها هستم هیچ شناخت و سررشته ای از سبک بلوز ندارم و ترجیح می دهم به اطلاعاتی که از گوشه و کنار درباره «بی.بی کینگ» نگاشته شده اکتفا کنم و از همان مطالب برای شناخت بیشتر این ستاره موسیقی بلوز استفاده کنم.

 

«رایلی بی.کینگ» یا همان «بی.بی کینگ» نوازنده مشهور گیتار الکتریک در سبک بلوز است که از وی به عنوان شاه بلوز نام برده می شود.

 

در نشریه رولینگ استون از «بی.بی کینگ» به عنوان ششمین گیتاریست جهان نام برده شده است و در افتخاراتش وی را صاحب ۱۷ جایزه گرمی می دانند.

 

وی در روستای اتا بنا در ایالت می سی سی پی به دنیا آمده و عمده دوران کودکی خود را در مزرعه پنبه در کنار خانواده اش مشغول بوده است.

 

رایلی در دوران کودکی اش از موسیقدانان بلوزی هم چون «تی-بون واکر»، «لانی جانسون» و «بلایند لمون جفرسون» تاثیر گرفت و در موسیقی جاز به سراغ ستارگانی چون «جنگو راینهارت» و «چارلی کریستین» رفت.

 

رایلی اولین آموزه های موسیقی را از کشیش کلیسای منطقه خود با نام «آرچی فیرا» فرا گرفت. کشیش فیرا با استفاده از خواندن های هیجان انگیز با همراهی گیتار مردم را موعظه می کرد. در آن جا بود که کینگ نخستین آکوردها را آموخت.

 

با گذر زمان کینگ مشقت های فراوانی را برای آموزش و اجرای موسیقی کشید تا اینکه موفق شد در سفری که به وست ممفیس داشت ابتدا در برنامه ی رادیویی، «سانی بوی ویلیامسون دوم» در رادیوی kwem قطعاتی اجرا کند و پس از آن در یک برنامه ۱۰ دقیقه ای در رادیو پرطرفدار wdia به نام King’s Spot طرافدارانی را برای خود جذب کرد که باعث شد این برنامه کوتاه را به یک برنامه بلند با نام Sepia Swing Club تبدیل کند.

 

زمانی که در رادیو فعالیت می کرد به او لقب پسر بلوز خیابان بیل را دادند که بعدها به پسر بلوز خلاصه شد و پس از آن در انتها به بی.بی کوتاه تر شد.

 

خواننده ی مورد علاقه ی کینگ «فرانک سیناترا» است. رایلی در زندگی نامه ی خود می گوید که هر شب قبل از خواب به آلبوم In the Wee Small Hours از «فرانک سیناترا» گوش می دادم.

 

کینگ از سیناترا به عنوان کسی که در را به روی هنرمندان سیاهپوست گشود یاد می کند. سیناترا «بی.بی. کینگ» را در دهه ی شصت وارد کلوب های اصلی لاس وگاس کرد.

 

«بی.بی کینگ» ستاره گیتار الکتریک موسیقی بلوز در سن ۸۹ سالگی به دلیل بیماری دیابت از نوع دوم درگذشت.

منبع : موسیقی پارس