close
تبلیغات در اینترنت
سایت بزرگ پارس سینگرز

سایت بزرگ پارس سینگرز

موسیقی پارس – فرید توفیقی : مسعود جهانی یکی از تنظیم کنندگان مطرح و پر کار موسیقی امروز کشورمان است که تا به حال آثار متفاوت و زیبایی را خلق کرده است.   این تنظیم کننده سرشناس متولد دهم خرداد سال هزار و سیصد و شصت و شش است. همکاری های چشم گیرش را با خوانندگان محبوبی چون آرمین زارعی، یاسر داوودیان، ساسان حیدری، رضا شیری و … نیز رقم زده است. با این تنظیم کننده خوش آتیه و خوش اخلاق در ارتباط با مجاز شدن خوانندگان زیرزمینی، حضور پر رنگ وی در مجموعه جدید حمید عسکری و دیگر اتفاقات موسیقی…

تبلیغات

ایکس دیزاین
موسیقی پارس فرید توفیقی : مسعود جهانی یکی از تنظیم کنندگان مطرح و پر کار موسیقی امروز کشورمان است که تا به حال آثار متفاوت و زیبایی را خلق کرده است.

 

این تنظیم کننده سرشناس متولد دهم خرداد سال هزار و سیصد و شصت و شش است. همکاری های چشم گیرش را با خوانندگان محبوبی چون آرمین زارعی، یاسر داوودیان، ساسان حیدری، رضا شیری و … نیز رقم زده است. با این تنظیم کننده خوش آتیه و خوش اخلاق در ارتباط با مجاز شدن خوانندگان زیرزمینی، حضور پر رنگ وی در مجموعه جدید حمید عسکری و دیگر اتفاقات موسیقی نیز گفت و گو مفصلی داشته ایم که در ادامه می خوانید.

 

ابتدا می خواهم از چگونگی آشنایی ات با موسیقی زیر زمینی توضیح دهی و همچنین اولین همکاری شما در این عرصه را با چه هنرمندی آغاز کرده اید؟

باور کنید من هنوز مفهوم موسیقی زیر زمینی یا بر روی زمین را درک نکرده ام، ولی درکل اگر منظورتان آشنایی من با موسیقی است باید بگویم از دوران کودکی به موسیقی علاقه مند بوده ام و وقتی شروع به کار تنظیم کردم، کم کم وارد عرصه موسیقی شدم. وقتی هم که در ابتدا آغاز کنید باید از زیر زمین شروع کنید تا به روی زمین برسید. راجع به اولین همکاری ام باید این را بگویم که در ابتدا تنظیم را برای این آموزش دیدم که بتوانم کارهای خودم را بسازم، یعنی اینکه اصلا فکر نمی کردم روزی مقوله ی خوانندگی را در کل کنار بگذارم، ولی خب قسمت ما هم اینگونه شد، در واقع اولین همکاری ام با خودم بود.

 

هدف اصلی شما از اینکه به سمت موسیقی و تنظیم روی آورده اید چه بوده است؟آیا در ابتدا کارتان به شهرت و … فکر میکردید؟

همانطور که گفتم هدف من از تنظیم جمع آوری کارهای خودم بود، من عاشق کارم هستم یعنی همین الان هم مانند روز اول عاشق کارم هستم، در آن زمان که تنظیم را آغاز کردم یک سری مشکلاتی داشتم که واقعا من را عذاب میداد و تنها چیزی که باعث می شد از یادم ببرم این مشکلات را همین تنظیم عزیزم بود، هیچ وقت به پول یا شهرت یا هر چیز دیگری فکر نکرده ام و نمی کنم. بیشتر از این لذت می برم که بتوانم به فرهنگ و هنر موسیقی کشورم خدمت کنم.

 

آیا استاد و یا هنرمند خاصی در زمان آموزش موسیقی در کنار شما بوده است؟ چگونه وارد حیطه تنظیم شده اید؟

از سن ۱۴ سالگی آموختن موسیقی را آغاز کردم، خیر هنرمند خاصی نبوده است کاملا اتفاقی وارد حیطه تنظیم شده ام.

 

در حال حاضر آیا عوامل خاصی در کنار شما حضور و نقش پر رنگ دارند؟

بله قطعاً. همراه، همفکر و داداش عزیزم رضا شیری که پا به پای من شب بیداری می کشد و واقعا زحمت زیادی را بر دوش دارد تا من در کمال آرامش فکری بتوانم به کارم برسم. در پایان مصاحبه نام تمامی عوامل و عزیزانم را خواهم گفت.

 

مشاهده شده است کار هایی را که تنظیم می کنید خودتان میکس و مستر آن قطعه را بر عهده می گیرید، میکس و مسترینگ چقدر می تواند در یک اثر زیبایی ببخشد؟

بله من هم میکس و مسترینگ کارهای خودم و همچینین بعضی از همکاران تنظیم کننده ام را انجام دادم. از نگاه مردم موسیقی ای که کیفیتش خوب نباشد نمی شود گوش داد، که از دید حرفه ای میکس و مستر خوب می تواند باعث تفکیک بهتر اجرای موسیقی شود که در نهایت بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

 

ایده جهت خلق موسیقی را از اثر های موزیسین های دیگر دریافت می کنید یا خودتان ایده را در کار هایتان خلق می کنید؟

معمولاً موسیقی های بین المللی گوش می دهم در تمامی سبک ها، ولی ایده ی تنظیم و فکر راجع به ساختار تنظیم برای من کاملا حسی هست. بعضی وقتها واقعا نمی دانم در یک اهنگ که من تنظیم کرده ام آن ایده ها چطور به بوجود آمده و چطور حتی اجرا شده است.

 

کمی می خواهم به عقب برگردیم. اولین کاری را که تنظیم کرده اید را به یاد دارید با کدام خواننده بود؟ آیا به عنوان اولین کار از کار خودتان راضی هستید؟

اولین کارم برای خودم بود، الان که گوش می دهم بیشتر خنده ام می گیرد تا اینکه به خوب و بد بودنش فکر کنم.

 

شما با هنرمندان مختلفی امثال «آرمین زارعی» و … از خوانندگان زیرزمینی کار کرده اید. سلیقه شما بیشتر به سمت کدامیک از آنان بود؟با کدامیک از این هنرمندانی که تا به امروز در کنار هم بوده اید خیلی راحت تر کار می کنید؟

خب معلوم است سلیقه من و آرمین خیلی به هم دیگر نزدیک است. از هنرمندانی هم که سلیقه هایمان به هم خیلی نزدیک بود و خیلی کنار هم راحت بوده ایم؛ رضا شیری، حمید عسکری و آرمین زارعی نیز بودند.

 

با آرمین زارعی چگونه آشنا شده اید؟ ابتدا همکاری ها چگونه و در چه سالی آغاز شد؟

خیلی اتفاقی ملاقات یکی از دوستان بودیم که با آرمین آشنا شدم. اگر اشتباه نکنم پاییز ۱۳۹۰ بود که تصمیم گرفتیم اولین همکاری خودمان را آغاز کنیم.

 

تا به امروز تجربه کار با موسیقی تیتراژ را داشته اید؟

بله بیشتر موسیقی های ارزشی و مذهبی بوده است. البته موسیقی متن فیلم هم کار کرده ام.

 

کمی برایمان از همکاری هایت در صدا و سیما توضیح دهید. آیا از نتیجه کار با صدا و سیما و موسیقی تیتراژ راضی بودید؟

همکاری های تیتراژی مختلفی باصدا و سیمای محترم داشته ایم، ولی همانطور که گفتم تا به امروز بیشتر موسیقی ارزشی و مذهبی بوده است، مانند تیتراژ برنامه نوای فاطمی و نماهنگ امام رضا (ع) در ایام عید امسال و درکل باید بگویم بلی خیلی راضی بوده ام و آرامش خاصی را به من القا کرده است.

 

می خواهم کمی در مورد دور شدن فضا های تنظیم ها از تنظیم های آکوستیک صحبت کنید. به چه دلیل در موسیقی امروز این اتفاق افتاده است؟دلیلش را در چه موضوعی می بینید؟

ببینید ما یک سبک موسیقی داریم به اسم موسیقی مورد علاقه ی مردمی یا همان موسیقی پاپ، که این موسیقی خواه ناخواه در گذر زمان دچار یک سری تغییرات میشود و به نظر من الان موسیقی تلفیقی بیشترین بازتاب را میدهد یعنی تلفیقی از موزیک الکترونیک و اینسترومنت (ساز زنده).

 

نظرتان در مورد مجاز شدن خوانندگان جدا از فضای رسمی بازار چیست؟با این موضوع موافق هستید؟

بله کاملا موافق هستم ولی باید سبک و محتوای این خواننده ها هم وارد چهارچوب های ارشادی کشورمان بشود، موزیک هایی که تولید می شود باید از لحاظ کیفیت تنظیم و مستر حتی الامکان در حد استاندارد های جهانی باشد ولی از نظر قالب و محتوا باید در چهارچوب های کشورمان باشد.

جا دارد همینجا یک تشکر ویژه از وزارت محترم ارشاد کنم که واقعا فرصت های خوب و جدیدی را برای رشد سالم موسیقی کشور به وجود آوردند.

 

از نظر شما اگر یک تنظیم کننده کارش استاندارد های تخصصی خودش را دارا باشد دیده می شود؟ بنظرتان هستند هنرمندانی که کارشان خوب باشد و هنوز دیده نشده اند؟

دو عزیز هستند که من هم تنظیم هایشان و هم اخلاق این عزیزان را واقعا دوست دارم و در کارشان تخصص دارند و کاملا شناخته شدند

شهاب اکبری و پوریا حیدری عزیزم. بله هنرمندان با استعداد زیادی مشغول هستند که گم نامند که شک ندارم آینده موسیقی ما را می توانند رقم بزنند.

 

می خواهم از تجربه همکاریتان با حمید عسکری هم کمی صحبت کنید آلبوم حمید عسکری در چه مرحله ای قرار دارد و شما به صورت قطعی چه نقشی در البوم جدید این هنرمند دارید؟

با حمید عسکری عزیزم از طریق دوست گلم امین بامشاد آشنا شدم که از اواسط مهر ماه ۹۳ به عوامل تولید آلبوم پیوستم. الان که البوم در مرحله تکثیر هست و ما سی دی مستر البوم رو تحویل شرکت داده ایم. پنج قطعه در این البوم را من تنظیم کرده ام و کلیه میکس و مسترینگ قطعات آلبوم بر عهده بنده بوده است

امیدوارم وقتی منتشر شد گوش بدین و لذت ببرید. خودم به شخصه این البوم را واقعا دوست دارم.

 

به عنوان یک تنظیم کننده چقدر سعی کرده اید به پیشرفت موسیقی کمک کنید؟ چگونه؟

همیشه سعی کردم جدا از اسم خواننده تمام کارهایم را با حد اکثر توان انجام دهم یعنی واسه من خیلی مهم است که همه ی کارهایم باهم یکی باشند از لحاظ انرژی که گذاشتم سعی کردم ایده های جدید در موزیک هام باشد، سعی کردم ساختار موزیک جهانی را وارد موزیک هام کنم، البته کار هایی که نزدیک به سلیقه و فرهنگ کشورمان بوده سعی کردم همیشه تا جایی که امکان دارد مخاطبان موزیک با بهترین کیفیت ممکن موسیقی را گوش کنند.

 

 

در بخش آخرین صحبت ها کمی از برنامه های آینده خودتان صحبت کنید.

من سعی می کنم از اشتباهات کاری گذشته ام درس بگیرم و آینده ای بهتر برای تولید موزیک های پر محتوا خلق کنم.

برنامه های زیادی برای آینده دارم تولید کارهایی که پر از احساس باشد، بیشتر اوقات بر روی میکس و مستر کار می کنم، ما چیزی از بقیه دنیا کم نداریم و می توانیم بهترین کارها رو تولید کنیم. کلا آدم فوتبالی نیستم ولی یک سورپرایز خیلی خوب برای قرمز ها داریم. تا چند وقت دیگر نوید آلبوم های خوب و پر محتوا را می دهم. جا دارد همینجا تشکر کنم از دوستان و برادران گلم که همیشه پشتیبان من بودند و من از راهنمایی هایشان همیشه بهره مند بوده ام؛ رضا شیری، حاج روح الله بهمنی، حمید فریزند، مهدی آذر، مهدی دارابی، یاسر سرلک، بهروز میرزایی و همچنین ممنونم از پدر و مادر عزیزم که همیشه من را حمایت کردند، قشر تنظیم کننده و کلا عوامل تولید همیشه پشت پرده هستند، برای همین از شما و سایت خوبتان تشکر می کنم برای این مصاحبه و مخاطبان عزیزتان همچنین مردم عزیز کشورم آرزوی سلامتی و تندرستی و موفقیت می کنم و به خدای بزرگ می سپارم.

 

 

منبع:  موسیقی پارس